top of page

AKHİSAR KADIN FİLMLERİ GÜNLERİ
DİJİTAL OKURYAZARLIK ATÖLYESİ

ART+FEMINISM-2022-KARE.jpg

Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor.

 

Mart ayı boyunca Meksika’dan Gana’ya tüm dünyada 60’ın üzerinde şehirde düzenlenecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da dördüncü kez İstanbul’da, ilk defa da Akhisar'da 12 Mart Cumartesi günü 14.00’ten itibaren yapılacak. Etkinlik bu yıl İstanbul'da ve  Akhisar'da çevrimiçi ortamda gerçekleşecek.

Akhisar Sinema Derneği'nin organize ettiği, Akhisar Kadın Filmleri Günleri kapsamında Akhisar'da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek atölye, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından yürütülecek bir günlük “düzenleme maratonu”dur. Bu atölyede katılımcılar ile birlikte Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Katılımcıların çevrimiçi buluşmada kadın sinemacılar başta olmak üzere feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor.

 

Vikipedi kullanmayı bilmeyen katılımcılar için de etkinliğin başlangıcında bilgilendirici sunumlar yapılacak.

Vikimaratonun (düzenleme maratonunun) İstanbul ve Akhisar ayakları 12 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te Zoom üzerinden Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve 16.00’ya kadar devam edecek.

Katılımcıların atölye öncesinde Vikipedi kullanıcı hesabı oluşturmaları bekleniyor.

 

Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen Akhisar Kadın Filmleri Günleri, Akhisar Belediyesi, Wikimedia Türkiye Kullanıcı Grubu, Dijital Bilgi Derneği, 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, Art and Feminism ve Altyazı Sinema Dergisi’nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

12 Mart Cumartesi 
14:00-16:00 

 

Çevrimiçi Katılım

Kayıt Olun!


Bilgi için:

wmtr@wikimedia.org.tr

bilgi@sinehisar.org

bottom of page