top of page
Ara

Akhisar Kadın Filmleri Günleri Programı Yayınlandı!

4 - 6 Mart tarihlerinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde gerçekleşecek olan Akhisar Kadın Filmleri Günleri’nin heyecanla beklenen programı yayınlandı!


8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, 6 film, 5 yönetmen ve 1 yapımcıyı Akhisarlı seyirci ile buluşturacak olan Akhisar Kadın Filmleri Günleri, 12-13 Mart tarihlerinde gerçekleşecek çevrimiçi panel ve atölye ile de etkinliklerini tamamlayacak.Akhisar Sinema Derneği tarafından düzenlenen Akhisar Kadın Filmleri Günleri 4 belgesel, 2 kurmaca ile toplam 6 filmi bir araya getirirken gösterimlere de Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak.


Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen Akhisar Kadın Filmleri Günleri, Akhisar Belediyesi, Wikimedia Türkiye Kullanıcı Grubu, Dijital Bilgi Derneği, 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, Art and Feminism ve Altyazı Sinema Dergisi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.BİR KAYBOLUŞ HİKAYESİ

Yönetmenliğini Nejla Deveci İmancı’nın gerçekleştirdiği “Bir Kayboluş Hikâyesi” kaybolmaya yüz tutmuş keçe, sepet ve boncuk mesleğinin bir kadının keçeye duyduğu aşkla yeniden canlanmasını ve keçeyi insanı sever gibi seven doğa ve insan üzerinden sürdürülebilirliğin ticaretten öte sanata dönüşmesini anlatırken aynı zamanda her geçen gün doğadan uzaklaşan insanın yalnızlaşmasını da konu ediniyor.


Akhisar Kadın Filmleri Günleri’nde galasını yapacak olan film, 4 Mart Cuma günü saat 17.30’da seyirci ile buluşacak. Film sonrası yönetmen Nejla Deveci İmancı ve filmin görüntü yönetmeni Kibar Dağlayan Yiğit ile bir söyleşi de gerçekleştirilecek.


PATRİDA

Oyuncu Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe’nin ilk yönetmenlik denemesi olan “Patrida” Ayça’nın babası İsmet Bey’in 45 yıl gizli kalmış göç hikâyesinin peşine düşüyor.


Ayça’nın 87 yaşındaki Batı Trakya göçmeni babası İsmet Damgacı’yla uzun yıllar önce ailesiyle yapmış olduğu zorunlu göç yolculuğunu bu kez tersinden yapıyorlar. İstanbul’dan başlayıp İskeçe, Selanik, Atina ve nihayetinde Zürih’e dek uzanan ​​Patrida; bir baba-kızın aile ve ortak geçmişlerini “atanmış” aidiyet-kimliklerini sorgulama ve yeniden anlamlandırmaya çalışmalarının hikâyesini anlatıyor.


Film gösterimi sonrası oyuncu ve yönetmen Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe’nin katılımı ile bir söyleşinin de gerçekleştirileceği belgesel, 4 Mart Cuma akşamı saat 19.30’da Akhisarlı seyirci ile buluşuyor.


İÇİMDEKİ YOLCULUK

Yönetmenliğini Kibar Dağlayan Yiğit’in gerçekleştirdiği “İçimdeki Yolculuk” filmi "Çiçekli şiirler yazacağım illaki bir gün! Biri kalbine, biri kalbime, biri de inat…" diyen Didem Madak’ın hayatını beyaz perde ile buluşturuyor.


5 ayrı şehirde Didem Madak yansımalarının izinden giden “İçimdeki Yolculuk” 5 Mart Cumartesi saat 17.30’da seyirci ile buluşacak.


Film gösterimi sonrası ise yönetmen Kibar Dağlayan Yiğit ile filmi ve Didem Madak üzerine konuşuyor olacağız.


PELİN ESMER “KRALİÇE LEAR” İLE AKHİSAR’DA!

“Gözetleme Kulesi”, “11’e 10 Kala”, “İşe Yarar Bir Şey” adlı filmlere imza atan yönetmen Pelin Esmer, son filmi Kraliçe Learile Akhisarlılar ile buluşacak.


Shakespeare’in “Kral Lear” oyunuyla Toroslardaki dağ köylerine otuz günlük bir turneye çıkan Mersin Arslanköylü tiyatrocu kadınların hikâyesine ışık tutan belgeselin 5 Mart Cumartesi saat 19.30’da başlayacak olan gösteriminin ardından yönetmen Pelin Esmer ve filmin yapımcısı Dilde Mahalli ile mini bir söyleşi de gerçekleştirilecek.


GÖRME ENGELLİLER ÖZEL GÖSTERİMİ

Erişilebilir sinemayı önceliklendirerek yola çıkan Akhisar Sinema Derneği, Akhisar Kadın Filmleri Günleri kapsamında görme engellilere özel sesli betimlemeli film gösterimi de gerçekleştirecek.


Yönetmenliğini Pelin Esmer’in gerçekleştirdiği Kraliçe Lear filminin sesli betimlemeli gösterimi 6 Mart Pazar günü saat 15.00’te Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


TOZ BEZİ

6 Mart Pazar günü saat 17.30’da seyirci ile buluşacak olan ve yönetmenliğini Ahu Öztürk’ün gerçekleştirdiği Toz Bezişehrin yoksulluğu ve zenginliği arasındaki bir vagonda gelip giderken hayatı anlamaya ve kendilerine gidecek yollar bulmaya çalışan Nesrin ve Hatun’un hikâyesini odağına alıyor.


Hatun, temizliğe gittiği mahallede bir ev almak için para biriktirmeye çalışırken Nesrin önce onu terk eden kocasının yokluğuyla, kendi yalnızlığıyla yüzleşir; ardından da 5 yaşındaki kızıyla hayata tutunmanın yollarını arar.


BİLMEMEK

Akhisar Kadın Filmleri Günleri’nde seyirci ile buluşacak olan ve yönetmenliğini Leyla Yılmaz’ın gerçekleştirdiği Bilmemek ise hayatlarından memnun olmayan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Selma ve Sinan, artık birbirlerine tahammül etmekte zorlanan bir çifttir. Evin oğlu Umut ise kendisini kanıtlamanın peşindedir. Lise son sınıfta okuyan Umut ile ilgili okulda eşcinsel olduğuna dair dedikodular dolaşmaya başlar. Selma ve Sinan yorucu evlilikleri ile baş etmeye çalıştıkları sırada dedikodular alıp başını gidince Umut ansızın ortadan kaybolur. Selma ve Sinan oğullarını ararken aslında kendilerini kaybetmiş olduklarının farkına varır.


Günün ve film gösterimlerinin son filmi olan “Bilmemek” 6 Mart Pazar saat 19.30’da seyirci ile buluşacak.
Comments


bottom of page